Република Србија (1992—2006)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Republic of Serbia
Република Србија
Republika Srbija
Дел од
СФРЈ (1990-1992)
Србија и Црна Гора (1992-2006)

1990 – 2006
Податотека:SR Srbija.jpg
Знаме Грб
Местоположба на Србија
Главен град Белград
Јазици српско-хрватски јазик[1]
(унгарски, словачки, романски, албански)
Уредување Republic
Претседател
 -  1990–1997 Слободан Милошевиќ
 -  1997–2002 Милан Милутиновиќ

Milutinović

 -  2004–2006 Боруис Тадиќ
Премиер
 -  1991 Драгутин Зеленовиќ
 -  2004-2006 Воислав Коштуница
Историја
 -  Нов устав 1990
 -  СР Југославија 28 април 1992
 -  UNSCR 1244 10 јуни 1999
 -  Србија и Црна Гора 4 февруари 2003
 -  Распаѓање на земјата 5 јуни 2006
Валута динар (1990-2002)
српски динар (2002-2006)

Република Србија е име кое го имаше Србија од 1992. до 2006, во составот на СРЈ до 2003, и потоа до 2006. година во СЦГ.

Донесувањето на Уставот на Србија од 1990. године се одлучи името Социјалистичка Република Србија да се промени во Република Србија, која го задржа тоа име и по 1992. година.

Дел на Србија исто така беше и Војводина со Нови Сад како главен град, и Косово и Метохија со главен град Приштина. Меѓутоа, од 1999. по војната на Косово и Резолуцијата 1244 на Обединетите Нации Автономната Покраина Косово и Метохија е меѓународен протекторат на УНМИК.

Во 2002 година во федералниот парламент во Белград, беше постигнат договор во реконструирање на Федерацијата и Југославија престана да постои. Со тоа Република Србија влезе во состав под име Србија и Црна Гора (СЦГ).

Во 2006, по прогласувањето на незавсноста на Црна Гора, СЦГ е распуштена каде што се формирале две независни држави, Србија и Црна Гора.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wikisource:sr:Ustav Srbije od 1990. godine (Serbian constitution of 1990)