Предлошка:ЕУ табела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Европска Унија
European Union
1
Знамето на Европската Унија
Знамето на Европската Унија
Мото: In varietate concordia
(Латински за Единство во разновидноста)
Химна: Ода на радоста (оркестрална)
Location European Union.svg
Главен град Брисел (de facto)
Земји членки 25 земји членки
Официјални јазици 20 официјални јазици
Работни јазици Англиски
Француски
Германски
Претседателства
Европски Совет Волфганг Шусел
Совет на ЕУ Австрија
Европска Комисија Хозе Мануел Дурао Барошо
Европски Парламент Жозеп Борел Фонтеље
Историја
Ден на Европа 9 мај, 1950
Формирана ЕЕЗ
 - Потпишан
 - Во сила од
со договорот од Рим
 - 25 март, 1957
 - 1 јануари, 1958
Реименувана во ЕУ
 - Потпишан
 - Во сила од
со договорот од Мастрихт
 - 7 февруари, 1992
 - 1 ноември, 1993
Статистика
Површина
 - Вкупно
7ма доколку рангирана2
3,976,372 km²
Население
 - Вкупно (2005)
 - Густина
3та доколку рангирана2
459,500,000
115.6 лица/km²
БДП (2005)
 - Вкупно
 - по лице
1ва доколку рангирана2
$12,329,110 милиони
$26,900
Други информации
Парични единици Евро (EUR or €)3

Други парични единици:
Кипарска фунта (CYP или C£)
Чешка коруна (CZK или Kč)
Данска круна (DKK или kr)
Естонска круна (EEK или kr)
Унгарски форинт (HUF или Ft)
Латвијски латс (LVL или Ls)
Литвански литас (LTL или Lt)
Малтешка лира (MTL или Lm)
Полски злоти (PLN или zł)
Фунта стерлинг (GBP или £)
Словачка круна (SKK или Sk)
Словенски толар (SIT)
Шведска круна (SEK или kr)

Часовен појас UTC 0 до +24
Интернет домен .eu
Повикувачки броеви Нестандардизирани5
Портал http://europa.eu/
1 Видете други официјални имиња
2 Доколку се смета како една единка
3 Користено од членките на Еврозоната и институциите на ЕУ
4 +1 до +3 за време на пролетното сметање на времето; Француските прекуокеански зависности, UTC –4 до +4
5 Плановите за пан-европски +3 префикс беа напуштени. Европскиот простор за телефонско нумерирање, +388 3 е донекаде сличен. Префиксите на моменталните земји членки започнуваат со +3 или +4.
6 Според ММФ проценки и извештаи за 2005