Кипарска фунта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кипарска фунта
Λίρα Κύπρου (грчки)
Kıbrıs lirası (турски)
ISO 4217
Код CYP
Составници
Подединица
1100 цент
11000 мил
Симбол £
Банкноти 1, 5, 10, 20 фунти
Монети 1, 2, 5, 10, 20, 50 центи
Демографија
Корисник/ци Ниедна, претходно:
 Кипар
Обединето Кралство Акротири и Декелија
Издавач
Централна банка Централна банка на Кипар
 Мреж. место centralbank.gov.cy
Вредност
Инфлација 2,8%
 Извор The World Factbook, 2005 est.
ЕРМ
 Од 2 мај 2005
 Врзан курс од 7 декември 2007
 Заменета со €, готовински 1 јануари 2008
= 0,585274 фунти
Инфоутијава ја прикажува последната состојба на валутата пред да биде укината.
1 кипарска фунта издадена во 1955 година
1 кипарска фунта издадена во 1955 година

Кипарска фунта - поранешна валута во Република Кипар која се користела само на грчкиот дел од островот како и во базите Акротири и Декелија. Укината е со воведувањето на еврото на 1 јануари 2008 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]