Словачка круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Словачка круна
slovenská koruna (словачки)
10 sk (2).JPG Odkaz občana.jpg
10 Sk500 Sk
ISO 4217
КодSKK
Составници
Подединица
 1/100халиер
МножинаКај словенските јазици постојат повеќе начини на образување множина.
СимболSk
 халиерh
Банкноти20 Sk, 50 Sk, 100 Sk, 200 Sk, 500 Sk, 1000 Sk, 5000 Sk
Монети50 h, 1 Sk, 2 Sk, 5 Sk, 10 Sk
Демографија
Корисник/циникој, претходно:
 Словачка
Издавач
Централна банкаНационална банка на Словачка
 Мреж. местоwww.nbs.sk
Вредност
Инфлација3.5%, декември 2008
ЕРМ
 Од28 ноември 2005
 Заменета со €, готовински1 јануари 2009 (купување во готово можно до 16 јануари 2009)
=30.1260 Sk1
 Појас15%
Инфоутијава ја прикажува последната состојба на валутата пред да биде укината.
  1. Курсот се променил двапати.

Словачката круна, или Словачка коруна (словачки: slovenská koruna), била официјалната валута во Словачка во периодот од 8 февруари 1993 година до 31 декември 2008 година. Валутата била заменета со евро, во мемонтот кога државата се приклучила на Еврозоната. Денес валутата не се користи. Кратенка на словачката круна била СКК (SKK) или СК (SK). Една круна била составена од 100 халиери. Во моментот кога се вовело еврото, 30.1260 круни биле еднакви на едно евро.

Банкноти 1993-2009[уреди | уреди извор]

вредност аверс реверс вредност слика (аверс) слика (реверс)
SK 20 принц Прибина Замок во Нитра €0.66 SKK20 obverse.jpg SKK20 reverse.jpg
SK 50 Св. Кирил и Методиј Црква цо Дражовице и глаголица €1.66 50 korunova bankovka Slovenskej republiky.jpg Rubova strana 50 korunovej bankovky Slovenskej republiky.jpg
SK 100 Богородина во црквата во Левоча Црквата во Левоча и општинската зграда €3.32 SKK100 obverse.jpg SKK100 reverse.jpg
SK 200 Антон Бернолак Трнава во 18 век €6.64 200 korunova bankovka Slovenska republika.jpg Rubova strana 200 korunovej bankovky Slovenska republika.jpg
SK 500 Људовит Штур Братиславски замок €16.60 500sk hlava.jpg 500sk spod.jpg
SK 1000 Андреј Хлинка Црква во Ружомберок €33.19 1000 KS lic.jpg 1000 KS rub.jpg
SK 5000 Милан Растислав Штефаник Гробот на Штефаник €165.97 5000sk hlava.jpg 5000sk spod.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Biľak, M. - Jízdný, M. (1988). Zberatelský katalóg mincí Československa. Československá Numizmatická Spoločnosť, Pobočka Košice.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник:
Чехословачка круна
Причина: независност
Сооднос: номинална вредност
Валута на Словачка
1939 – 1945
Следбеник:
Чехословачка круна
Причина: возобновување на Чехословачка
Сооднос: ?
Претходник:
Чехословачка круна
Причина: независност
Сооднос: номинална вредност
Валута на Словачка
1993 – 2009
Следбеник:
Евро
Причина: влез во Еврозоната
Сооднос: 1 EUR = 30.1260 SKK