Пост на првородениот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пост на првородениот
Пост на првородениот
Вилијам Тарнер depiction of the Plague of the Firstborn (The Tenth Plague of Egypt, 1802)
Офиц. називхебрејски: תענית בכורות (Ta'anit B'chorot) или תענית בכורים (Ta'anit B'chorim).
Го празнува(ат)јудаизам и Евреите
Видјудаизам
ЗначењеThis fast commemorates the salvation of the Israelite firstborns during the Plague of the Firstborn
Почнува14 нисан во мугри (12 нисан кога Пасха почнува во недела)
Завршува14 нисан (или 12 нисан, согласно горенав.)
Обичаипост
ПоврзаноПасха

Пост на првородениот или Пост на првенецот (хебрејски: תענית בכורות, Таанит бекорот or תענית בכורים, Таанит бекорим) — пост во јудаизмот на денот пред Пасха, односно 14 нисан според еврејскиот календар (Пасха секогаш е на 15-ти). Обично завршува по завршувањето на утринската богослужба со, кога почнува празнична веселба. Необично е тоа што постењето се однесува само на оние лица кои се првотодени во семејството (било машки или женски).

Цел на постот[уреди | уреди извор]

Целта на постот е да биде спомен за последната Божја казна врз Египет, кога, според библиската книга според библиската книга Исход, Господ ги убил сите првородени во земјата:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]