Сиван

Од Википедија — слободната енциклопедија
ијар       сиван (סִיוָן)       тамуз
Bikkurim offerings in Nahalal, Israel
Bikkurim offerings in Nahalal, Israel

Шавуот (Педесетница) — денот на кој Тората
му била дадена на еврејскиот народ на Синајската Гора.
Се принесува бикурин (први плодови) како на сликата.
Реден број: 3
Денови: 30
Годишно време: пролет
Грегоријански: мај–јуни

Сиван (хебрејски: סִיוָן'; од акадски simānu, „сезона, „доба“) — деветтиот месец од граѓанскиот и третиот месец од верскиот еврејски календар. Ова е пролетен месец со 30 дена. Обично паѓа во мај-јуни од грегоријанскиот календар.

Празници во сиван[уреди | уреди извор]

6 сиван: Шавуот (Педесетница)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]