Тамуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
сиван       тамуз (תמוז)       ав
Златното теле

Во тамуз се случил идолопоклоничкиотгрев
на Златното теле, по што Мојсеј
ги искршил плочките со Десетте Божји заповеди.
Реден број: 4
Денови: 29
Годишно време: лето
Грегоријански: јуни–јули

Тамуз (хебрејски: תמוז) — десеттиот месец од граѓанскиот и четвртиот месец од верскиот еврејски календар. Ова е летен месец со 29 дена, кој се совпаѓа со јуни-јули од грегоријанскиот календар.

Името на месецот е прифатено од асирско-вавилонскиот календар, каде истиот е наречен по еден од поважните месопотамски богови — Тамуз, за кој се зборува во Езекил 8:14.[1]

Меѓу другото, тамуз е и месец во современиот асирски календар на асирските христијани.

Празници во тамуз[уреди | уреди извор]

17 тамуз: Седумнаесетти тамуз (Шива асар бетамуз) — жаловен пост во сеќавање на заземањето на Ерусалим од вавилонскиот цар Навуходоносор.[2]

На други јазици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Езекил 8:14, Библија на македонски јазик: Стар завет, стр. 385 PDF
  2. Данон, Цадик (2008). „Пости: Постот Шива асар бетамуз“. Основни поими на јудаизмот. прев. Марија Алексиќ (изд. II.). Скопје: Еврејска заедница во Република Македонија. стр. 76. ISBN 9989-102-14-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]