Нисан

Од Википедија — слободната енциклопедија
адар       нисан (נִיסָן)       ијар
Ту бишват
Ту бишват

Пасха почнува на 15 нисан
во спомен на ослободувањето
на Евреите од египетското ропство.
Реден број: 1
Денови: 30
Годишно време: пролет
Грегоријански: март–април

Нисан (хебрејски: נִיסָן) — седмиот месец од граѓанскиот и првиот месец од верскиот еврејски календар. Името на месецот е вавилонско. Во Тората (Петтокнижието) а наречен авив[1] — месецот кога созрева јачменот. Асирците го нарекуваат „месец на среќата“. Ова е пролетен месец со 30 дена. Обично се оаѓа во мартаприл од грегоријанскиот календар.

Празници во нисан[уреди | уреди извор]

Во други јазици[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]