Пенцинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пенцинг
Penzing
Податоци
Површина: 33,96 км2
Население: 78 169 (2001)
Густина: 2 299 ж/км²
Градоначалник: Андреа Калхбренер (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/penzing

Пенцинг (на германски: Penzing) е четиринаесеттиот округ на градот Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]