Мајдлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајдлинг
Meidling
Податоци
Површина: 8,21 км2
Население: 86 030 (2001)
Густина: 10 479 ж/км²
Градоначалник: Габриеле Фотафа (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/meidling

Мајдлинг (на германски: Meidling) е дванаесеттиот округ на главниот град на Република Австрија, Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]