Отакринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отакринг
Ottakring
Wien Wappen Ottakring.png Kartewien16.png
Податоци
Површина: 8,67 км2
Население: 93 722 (2001)
Густина: 10 772 ж/км²
Градоначалник: Франц Прокоп (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/ottakring

Отакринг (на германски: Ottakring) е шеснаесеттиот округ на главниот град на Република Австрија, Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]