Веринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веринг
Währing
Податоци
Површина: 6,28 км2
Население: 44 992 (2001)
Густина: 7 164 ж/км²
Градоначалник: Карл Хомоле (АНП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/waehring

Веринг (на германски: Währing) е осумнаесеттиот округ на главниот град на Република Австрија, Виена. Се наоѓа во северозападниот дел на градот. Во него се наоѓаат едни од најголемите атракции во Виена.

Во Веринг се наоѓа местото каде што почетно биле погребани Лудвиг ван Бетовен И Франц Шуберт (Верингските гробишта, денеска познати како „Паркот на Шуберт“). Гробовите на двајцатаи композитори биле преместени на централните гробишта во Виена во 1988 година.

Астероидот 226 Weringia, кој бил откриен во 1882 година, бил наречен според округот Веринг бидејќи од таму бил пронајден.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]