Маријахилф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маријахилф
Mariahilf
Wien - Bezirk Mariahilf, Wappen.svg Kartewien6.png
Податоци
Површина: 1,48 км2
Население: 29 523 (2001)
Густина: 19 948 ж/км²
Градоначалник: Ренате Кауфман (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/mariahilf

Маријахилф (на германски: Mariahilf) e шестиот округ на главниот град на Австрија, Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]