Јозефштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јозефштат
Josefstadt
Податоци
Површина: 1,08 км2
Население: 22 057 (2001)
Густина: 20 423,1 д/км²
Градоначалник: Хериберт Рахдијан (ЗП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/josefstadt

Јозефштат (германски: Josefstadt) е осмиот округ на главниот град на Република Австрија, Виена. Тој исто така е и површински најмалиот округ, сместен помеѓу првиот округ на исток и виенскиот појас на запад.

Поврзано[уреди | уреди извор]