Фаворитен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фаворитен
Favoriten
Wien Wappen Favoriten.png Kartewien10.png
Податоци
Површина: 31,8 км2
Население: 169 578 (2001)
Густина: 5 333 д/км²
Градоначалник: Хермине Мозпойнтнер (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/favoriten

Фаворитен (германски: 'Favoriten') е десеттиот округ на Виена, австрискиот главен град.

Поврзано[уреди | уреди извор]