Нојбау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојбау
Neubau
Wien - Bezirk Neubau, Wappen.svg Kartewien7.png
Податоци
Површина: 1,61 км2
Население: 30 056 (2001)
Густина: 18 668 ж/км²
Градоначалник: Томас Блимлингер (ЗП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/neubau

Нојбау (на германски: Neubau) е седмиот округ на Виена, главниот град на Република Австрија.

Поврзано[уреди | уреди извор]