Виден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виден
Wieden
Wien - Bezirk Wieden, Wappen.svg Kartewien4.png
Податоци
Површина: 1,80 км2
Население: 248 3454 (2001)
Густина: 15 752,2 д/км²
Градоначалник: Сусане Рајхард (ÖVP)
Мрежно место: www.wien.gv.at/wieden

Виден (германски: Wieden) е четвртиот округ во Виена.