Зимеринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Змеринг
Simmering
Wien - Bezirk Simmering, Wappen.svg Kartewien11.png
Податоци
Површина: 23,23 км2
Население: 91,606 (2012)
Густина: 3 386,2 ж/км²
Градоначалник: Ренате Ангерер (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/simmering

Зимеринг (германски: Simmering) е единаесеттиот округ на градот Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]