Прејди на содржината

Внатрешен Град (Виена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Внатрешен Град
Innere Stadt
Податоци
Површина: 2,88 км2
Население: 17 056 (2001)
Густина: 5 922,2 д/км²
Началник: Урсула Штенцел (ÖVP)
Уебсајт: www.wien.gv.at/innerestadt

Внатрешен Град (германски: Innere Stadt) е првиот округ во Виена.