Неа Рода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неа Рода
Νέα Ρόδα
Nea Roda Beach.JPG
Неа Рода is located in Грција
Неа Рода
Неа Рода
Координати: 40°22′N 23°55′E / 40.367° СГШ; 23.917° ИГД / 40.367; 23.917Координати: 40°22′N 23°55′E / 40.367° СГШ; 23.917° ИГД / 40.367; 23.917
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно1.148
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Провлака (грчки: Νέα Ρόδα ) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Неа Рода бил дел од општина Стагира-Акант [2].

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Неа Рода се наоѓа на 6 километри југоисточно од градот Јерисос и на 130 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидики, на северниот дел од полуостровот Света Гора.

Денеска, населението на селото е 1148 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]