Национален парк Маунт Аспајринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Маунт Аспајринг
Mount Aspiring National Park
МСЗП Категорија II (национален парк)
[[file:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|284px|Местоположба на карта]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; font-size: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgxШаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx|Национален парк Маунт Аспајринг
Mount Aspiring National Park|link=|alt=Местоположба на карта]]
Карта на Нов Зеланд
Најблизок град Ванака
Површина 3.555 км² км2
Основано 1964
Управа Служба за заштита на природата
Западната долина на реката Матукитуки гледана од местото Каскадно Седло

Националниот парк Маунт Аспајринг (англ. Mount Aspiring National Park) се наоѓа на Јужните Алпи, на Јужниот Остров на Нов Зеланд, северно од националниот парк Фјордленд, и помеѓу Отаго и јужен Вестленд.

Основан е во 1964 г. како 10-ти национален парк во земјата. Паркот зафаќа површина од 3.555 км² при јужниот крај на Јужните Алпи, веднаш западно од езерото Ванака, и е мошне популарно место за планинарење, шетање и алпинизам. Паркот го носи името на локалната планина Аспајринг/Тититеа (3.033 м). Други поважни планини и врвови во паркот се Полукс (2.542 м) и Брустер (2.519 м).

На североисточниот агол од паркот се наоѓа Хастовиот Премин, една од трите важни патишта преку Јужните Алпи.

Паркот е дел од областа Те Вахипоунаму, прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Најпопуларни планинарски патеки се:

Овие планинарски патеки привлекуваат многубројни странски туристи, но и домашни посетители. Некои од нив се особено прочуени заради чудесните алпски и субалпски предели низ кои минуваат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]