Национален парк Вестленд Таи Поутини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Вестленд Таи Поутини
МСЗП Категорија II (национален парк)
Franz josef Glacier LC0250.jpg
Ледникот Франц Јозеф во 2011 г.
Map showing the location of Национален парк Вестленд Таи Поутини<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1219.1%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Map showing the location of Национален парк Вестленд Таи Поутини
Местоположба во рамките на Нов Зеланд
Локација Западно Крајбрежје
Координати
Површина 1.319,8 km2 (509.57.762.884.432 sq mi)
Основан 1960
Надлежен орган Служба за заштита на природата

Националниот парк Вестленд Таи Поутини (англ. Westland Tai Poutini National Park) се наоѓа на Јужниот Остров на Нов Зеланд. Основан е во 1960, по повод стогодишнината од европското населување на регионот Вестленд. Зафаќа површина од 1.175 км² и се протега од највисоките врвови на Јужните Алпи, па до диво изолирано крајбрежје.

Паркот има глечери, живописни езера и густа умерена дождовна шума, како и остатоци од стари рударски гратчиња долж крајбрежјето.

Националниот парк Вестленд нуди добар лов на елени, дивокози и тарови. Ловците доаѓаат до непристапните предели со хеликоптер. Спротиводно од мостот на реката Карангаруа, паралелно на неа се извива познатата Коплендска Патека. Покрај планинските пејзажи, во паркот има и топли извори кај Велкам Флет Хат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]