Национален парк Фангануи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Фангануи
Whanganui National Park
МСЗП Категорија II (национален парк)
[[file:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|284px|Местоположба на карта]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; font-size: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgxШаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx|Национален парк Фангануи
Whanganui National Park|link=|alt=Местоположба на карта]]
Карта на Нов Зеланд
Место Фангануи
Најблизок град Фангануи
Координати 39°35′00″ ЈГШ 175°05′00″ ИГД / 
Површина 742 км² км2
Основано 1986
Управа Служба за заштита на природата
Реката Фангануи тече низ националниот парк Фангануи. Фотографирал: Џејмс Шук.

Националниот парк Фангануи (англ. Whanganui National Park) е национален парк на Северниот Остров на Нов Зеланд. Основан е во 1986, и зафаќа површина од 742 км². Се граничи со реката Фангануи. Составен е од крунско земјиште, поранешна државна шума и разни поранешни резервати. Самата река технички не му припаѓа резерватот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]