Национален парк Фангануи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Фангануи
Whanganui National Park
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
МестоФангануи
Најблизок градФангануи
Координати39°35′0″S 175°5′0″E / 39.58333° ЈГШ; 175.08333° ИГД / -39.58333; 175.08333Координати: 39°35′0″S 175°5′0″E / 39.58333° ЈГШ; 175.08333° ИГД / -39.58333; 175.08333
Површина742 км2
Воспоставен(а)1986
Управно телоСлужба за заштита на природата
Реката Фангануи тече низ националниот парк Фангануи. Фотографирал: Џејмс Шук.

Националниот парк Фангануи (англ. Whanganui National Park) е национален парк на Северниот Остров на Нов Зеланд. Основан е во 1986, и зафаќа површина од 742 км2. Се граничи со реката Фангануи. Составен е од крунско земјиште, поранешна државна шума и разни поранешни резервати. Самата река технички не му припаѓа резерватот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]