Те Вахипоунаму

Од Википедија — слободната енциклопедија
Те Вахипоунаму — Југозападен Нов Зеланд
светско наследство на УНЕСКО
NZ Te Wahipounamu NTNL parks.svg
Критериумприродно: vii, viii, ix, x
Навод551
Запис1990 (XIV заседание)

Те Вахипоунаму (маорски: Te Wāhipounamu = „вода на жадот“) — подрачје во југозападниот дел на Јужниот Остров на Нов Зеланд, прогласено за светско наследство на УНЕСКО.

Областа е прогласена за светско наследство во 1990 г. и зафаќа површина од 26.000 км². Има неколку национални паркови:

Се смета дека оваа заштитена област содржи најпретставителни остатоци од фауната на некогашниот праконтинент Гондвана, што е една од причините за прогласувањето за светско наследство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°02′10″ S; 167°19′12″ E / 45.036° ЈГШ; 167.320° ИГД / -45.036; 167.320