Награда „Гаетано Ширеја“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Награда „Гаетано Ширеја“
Спорт Фудбал
Посветено наГаетано Ширеја (1953-1989)
Се доделува заНаграда за животно дело за фудбалер над 30 години одликуван за спортска лојалност
Локално имеPremio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea"
ДржаваИталија Италија
Историја
Прва награда1992
Изданија29
Прв победникИталија Џузепе Барези
ПоследенДанска Симон Кјер

Награда „Гаетано Ширеја“ или позната уште по ново како Награда за кариера за пример „Гаетано Ширеја“ — фудбалска награда воведена во 1992 година и посветена на Гаетано Ширеја поранешен фудбалер и икона на фудбалскиот клуб Јувентус и италијанската репрезентација.

Наградата се доделува на играч кој има над 30 години, кој се истакнал на теренот со спортска лојалност и правичност, квалитети кои го одликувале и самиот Гаетано Ширеја. Церемонијата на доделување на наградата се одржува во Чинизело Балсамо, местото каде што во исто време се игра и турнирот во сеќавање на Гаетано Ширеја за играчи под 14 години.[1]

Победници[уреди | уреди извор]

Победи по држави[уреди | уреди извор]

 • 27 победи: Италија Италија
 • 1 победа: Аргентина Аргентина
 • 1 победа: Данска Данска

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sito ufficiale del Comune di Cinisello Balsamo - Sport
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 „Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea". comune.cinisello-balsamo.mi.it. Посетено на 27 декември 2011.
 3. Cristiano Doni, dal Premio Nazionale Carriera Esemplare, agli arresti domiciliari Архивирано на {{{2}}}.
 4. In Villa Ghirlanda è stato presentato il “Memorial Scirea 2011” Архивирано на {{{2}}}.
 5. A Gattuso il Premio Scirea 2012[мртва врска]
 6. „Ad Andrea Pirlo il premio Scirea“. ANSA. 26 јули 2013. Посетено на 26 јули 2013.
 7. Totti Premio Memorial Scirea cinisello 2014
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-08-05. Посетено на 2022-07-13.
 9. A Gigi Buffon il premio Scirea: sul podio Barzagli e Abbiati
 10. A Barzagli il Premio Carriera Esemplare intitolato a Scirea
 11. Quagliarella Vince il premio Scirea
 12. Alberto Pastorella (10 декември 2021). „Golden Boy 2021, a Kjaer il Premio Gaetano Scirea“. Tuttosport. Посетено на 15 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]