Молив (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молив (маглина)
Поглед кон Молив
Поглед кон Молив
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 0 м 17 с
Деклинација - 45° 56' 53"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 март 1835
Други ознаки ESO 260-N14

NGC 2736оддавна маглина во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2736 се споменува и како ESO 260-N14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2736 е од видот EN.[1] NGC 2736 има привидни димензии од 20' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 0 м 17 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 45° 56' 53".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2736 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 397; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8165.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]