Леска (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Леж (област))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леска
Qarku i Lezhë
Област
Albania location Lezhë.svg
Држава  Албанија
Окрузи 3
Главен град Леска
Површина
 • Вкупна 1.588 km2 (613 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 158.829
Часовен појас Централно-европско време (UTC+1)
 • Лете (DST) Централно-европско летно време (UTC+2)
Мреж. место http://www.qarkulezhe.gov.al/

Леска или Леж (албански: Qarku i Lezhës) е една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Курбин, Леска и Мирдита и нејзиниот главен град е Леска. Во областа живеат околу 158.829 жители[1].

На копно се граничи со следниве области:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]