Крушевица (Неготинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крушевица (Неготинско) е село во Општина Росоман.


Крушевица (Неготинско)
Крушевица (Неготинско) is located in Македонија
Крушевица (Неготинско)
Местоположба на Крушевица (Неготинско) во Македонија
Општина Општина Росоман
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 421 м
Крушевица (Неготинско) на општинската карта
Крушевица во Општина Росоман.svg

Атарот на Крушевица (Неготинско) во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото има околу 5 жители:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]