Крушевица (Неготинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крушевица (Неготинско) е село во Општина Росоман.


Крушевица (Неготинско)
Крушевица (Неготинско) is located in Македонија
Крушевица (Неготинско)
Местоположба на Крушевица (Неготинско) во Македонија
Општина Општина Росоман
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 421 м
Крушевица (Неготинско) на општинската карта
Крушевица во Општина Росоман.svg

Атарот на Крушевица (Неготинско) во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Крушевица е село во општина Росоман. Во областа Тиквеш.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото има околу 5 жители:

Родови[уреди | уреди извор]

Според податоците од периодот помеѓу 1914-1924, родови во селото

  • Староседелци: Анџаковци (3 к.), Тајровци (3 к.), Муратовци (2 к.), Дервишовци (1 к.), Диковци (1 к.), Бимановци (5 к.), Какалевци (2 к.), Ѓоровци (1 к.), Дроплејци (2 к.), Муничевци (1 к.), Кордевци (2 к.), Годевци (3 к.), Сејмаковци (2 к.), Адиковци (2 к.), Џеферовци (2 к.), Музуровци (1 к.), Ѓенишовци (2 к.), Нолбантиновци (1 к.), Фазлијовци (1 к.), Даглевци (2 к.), Селманиковци (4 к.), Мирназовци (1 к.), Курнишовци (1 к.), Дураковци (6 к.), Абазовци (2 к.), Кусевци (8 к.), Вакофци (3 к.), Зулферковци (3 к.), Оџевци (7 к.), Пејзовци (6 к.), Синановци (2 к.) и Салчевци (2 к.) сите родови во селото биле муслимани.[1]

Потоа уследило иселување на муслиманите во Турција и доселување на србски колонисти и Македонци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.