Прејди на содржината

Краљевци (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краљевци
Kraljevci
Краљевци is located in Slovenia
Краљевци
Краљевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′46.4″N 15°58′46.5″E / 46.562889° СГШ; 15.979583° ИГД / 46.562889; 15.979583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна4,02 км2 (1,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000233199999233,2 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Краљевци (словенечки: Kraljevci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.