Чакова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чакова
Čakova
Чакова is located in Slovenia
Чакова
Чакова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′51.6″N 16°1′4.4″E / 46.581000° СГШ; 16.017889° ИГД / 46.581000; 16.017889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200099999200,1 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Чакова (словенечки: Čakova) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.