Прејди на содржината

Драготинци (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драготинци
Dragotinci
Драготинци is located in Slovenia
Драготинци
Драготинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′57.9″N 16°1′56.2″E / 46.582750° СГШ; 16.032278° ИГД / 46.582750; 16.032278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна3,27 км2 (1,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198699999198,7 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Драготинци (словенечки: Dragotinci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.