Прејди на содржината

Грабшинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабшинци
Grabšinci
Грабшинци is located in Slovenia
Грабшинци
Грабшинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′39.9″N 16°0′58.5″E / 46.527750° СГШ; 16.016250° ИГД / 46.527750; 16.016250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна2,61 км2 (1,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000281800000281,8 м
Население (2020)
 • Вкупно75
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Грабшинци (словенечки: Grabšinci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.