Болехнечици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болехнечици
Bolehnečici
Болехнечици is located in Slovenia
Болехнечици
Болехнечици
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′3.3″N 16°3′38.2″E / 46.550917° СГШ; 16.060611° ИГД / 46.550917; 16.060611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна3,58 км2 (1,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000191900000191,9 м
Население (2020)
 • Вкупно116
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Болехнечици (словенечки: Bolehnečici) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.