Прејди на содржината

Станетинци (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станетинци
Stanetinci
Станетинци is located in Slovenia
Станетинци
Станетинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′22.8″N 16°3′17.5″E / 46.589667° СГШ; 16.054861° ИГД / 46.589667; 16.054861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна2,68 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000224000000224 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Станетинци (словенечки: Stanetinci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.