Прејди на содржината

Стара Гора (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Гора
Stara Gora
Поглед на Стара Гора
Стара Гора is located in Slovenia
Стара Гора
Стара Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′57.1″N 16°1′52.5″E / 46.549194° СГШ; 16.031250° ИГД / 46.549194; 16.031250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна0,55 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000259699999259,7 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Стара Гора (словенечки: Stara Gora) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.