Прејди на содржината

Галушак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галушак
Galušak
Галушак is located in Slovenia
Галушак
Галушак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′48.5″N 15°59′8″E / 46.546806° СГШ; 15.98556° ИГД / 46.546806; 15.98556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,21 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307600000307,6 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.2236

Галушак (словенечки: Galušak) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.