Прејди на содржината

Купетинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купетинци
Kupetinci
Купетинци is located in Slovenia
Купетинци
Купетинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′59.6″N 16°4′14.3″E / 46.583222° СГШ; 16.070639° ИГД / 46.583222; 16.070639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000215599999215,6 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Купетинци (словенечки: Kupetinci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.