Прејди на содржината

Брезје (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје
Brezje
Брезје is located in Slovenia
Брезје
Брезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′47.3″N 16°0′4″E / 46.563139° СГШ; 16.00111° ИГД / 46.563139; 16.00111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна0,47 км2 (0,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257300000257,3 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Брезје (словенечки: Brezje) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.