Прејди на содржината

Бисерјане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бисерјане
Biserjane
Бисерјане is located in Slovenia
Бисерјане
Бисерјане
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′21.6″N 16°2′1.1″E / 46.572667° СГШ; 16.033639° ИГД / 46.572667; 16.033639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196000000196 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Бисерјане (словенечки: Biserjane) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.