Прејди на содржината

Женик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женик
Ženik
Женик is located in Slovenia
Женик
Женик
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′29.6″N 16°0′30″E / 46.558222° СГШ; 16.00833° ИГД / 46.558222; 16.00833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна0,84 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000265800000265,8 м
Население (2020)
 • Вкупно103
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Женик (словенечки: Ženik) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.