Прејди на содржината

Совјак (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Совјак
Sovjak
Совјак is located in Slovenia
Совјак
Совјак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′17.3″N 15°59′54.1″E / 46.554806° СГШ; 15.998361° ИГД / 46.554806; 15.998361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,31 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000306300000306,3 м
Население (2020)
 • Вкупно309
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Совјак (словенечки: Sovjak) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.