Прејди на содржината

Коколајншчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коколајншчак
Kokolajnščak
Коколајншчак is located in Slovenia
Коколајншчак
Коколајншчак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′55.7″N 15°59′53.1″E / 46.532139° СГШ; 15.998083° ИГД / 46.532139; 15.998083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,04 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000290199999290,2 м
Население (2020)
 • Вкупно73
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Коколајншчак (словенечки: Kokolajnščak) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.