Прејди на содржината

Јамна (Свети Јуриј на Шчавница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамна
Jamna
Јамна is located in Slovenia
Јамна
Јамна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′46.2″N 16°1′33.7″E / 46.562833° СГШ; 16.026028° ИГД / 46.562833; 16.026028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна1,86 км2 (0,72 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206800000206,8 м
Население (2020)
 • Вкупно114
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Јамна (словенечки: Jamna) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.