Прејди на содржината

Тербеговци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тербеговци
Terbegovci
Тербеговци is located in Slovenia
Тербеговци
Тербеговци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′44.7″N 16°1′30.2″E / 46.545750° СГШ; 16.025056° ИГД / 46.545750; 16.025056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000223199999223,2 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Тербеговци (словенечки: Terbegovci) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.