Прејди на содржината

Мали Моравшчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Моравшчак
Mali Moravščak
Мали Моравшчак is located in Slovenia
Мали Моравшчак
Мали Моравшчак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′20.8″N 16°0′55.3″E / 46.522444° СГШ; 16.015361° ИГД / 46.522444; 16.015361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаСвети Јуриј на Шчавница
Површина
 • Вкупна0,4 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295399999295,4 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина38/км2 (97/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Мали Моравшчак (словенечки: Mali Moravščak) — населба во Општина Свети Јуриј на Шчавница во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.