Кошмар на Елм стрит 3: Воини на соништата

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Кошмар на Елм стрит 3: Воини на соништата“
Плакат за филмот
РежисерЧак Расел
ПродуцентРоберт Шеј
Главни улоги
 • Хедер Лангенкамп
 • Патриша Аркет
 • Лари Фишбурн
 • Присила Појнтер
 • Крег Васон
 • Џон Саксон
 • Дик Кавет
 • Жа Жа Габор
 • Роберт Инглунд
МузикаАнџело Бадаламент
КинематографијаРој Х. Вагнер
Монтажа
 • Тери Стоукс
 • Чак Вајс
Студио
ДистрибутерNew Line Cinema
Премиера27 февруари 1987 година (САД)
Времетраење96 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет4,3 — 4,6 милиони долари[1][2]
Бруто заработка44,8 милиони долари (САД)[3]
ПретходенКошмар на Елм стрит 2: Фредиевата одмазда
СледенКошмар на Елм стрит 4: Господарот на соништата

Кошмар на Елм стрит 3: Воини на соништата (англиски: A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors) — американски филм на ужасите од 1987 година во режија на Чак Расел, трет филм во серијата „Кошмар на Елм стрит“ направен од компанијата „Њу лајн синема“. Премиерата на филмот била на 27 февруари 1987 година. Во САД, филмот заработил 44,8 милиони долари, од кои 8,8 милиони долари само во првиот викенд.[4]

Хедер Лангенкамп и Роберт Инглунд се вратиле во улогите на главниот протагонист (Ненси Томпсон), односно главниот антагонист (Фреди Кругер) од првиот дел, што придонесло филмот да биде најуспешен и најпопуларен кај публиката по оригиналот. Од остатокот од глумечката екипа од оригиналот, Џон Саксон исто така се вратил во улогата на таткото на Ненси, Доналд Томпсон, а останатите ликови се само споменуваат. Филмот бил многу поуспешно продолжение од „Кошмар на Елм стрит 2: Фредиевата одмазда“, а следната година го добил своето продолжение, „Кошмар на Елм стрит 4: Господарот на соништата“.

Содржина[уреди | уреди извор]

„Соништа. Тие мали парчиња смрт. Колку ги мразам...“ — Едгар Алан По

Кристен Паркер (ја глуми Патриша Аркет) е млада девојка што живее во градот Спрингвуд со својата мајка. Таа долго време има страшни соништа. Еден ден, речиси заспана, се наоѓа во стара напуштена куќа на адресата „Елм стрит, бр. 1428“. Девојката, која влегува во куќата од љубопитност, ја гони чуден човек; лицето му е покриено со неверојатни изгореници, капа со широк обод на главата, џемпер со црвено-зелени пруги и ракавица со сечила на десната рака. Секојпат тој се обидува да ја убие. Сè во куќата е подредено на него: стапици, морничави слики на мртви деца, сите обиди за бегство се претвораат во ништо. Заканата од овој таинствен лудак станува сè поопиплива — Кристен се буди, стои во бањата со сечилата на раката, гледајќи како ѝ тече крвта од исечената вена. Девојкaта не може да ѝ објасни на мајка си дека го сторила тоа против своја волја, дека нејзините соништа се многу поопасни од стварноста, а г-ѓа Елејн Паркер (Брук Банди), која никогаш не обрнувала многу внимание на чудното однесување на нејзината ќерка, ја испраќа во психијатриска болница наречена „Вест хилс“.

Кристен станува пациентка на психоаналитичарот д-р Нил Гордон (Крег Васон). Под негова грижа се многу деца на иста возраст како Кристен и нејзините соученици, кои исто така се измачувани од кошмари. Ненси Томпсон (Хедер Лангенкамп) успева да ја смири Кристен. Главниот лекар, д-р Елизабета Симс (Присила Појнтер), е импресионирана од способноста на девојката да работи со пациенти. Ненси пораснала, дипломирала на колеџ, се вратила во својот роден град. Таа сега прави истражувања за нарушувања на спиењето. Штом слуша за кошмарите, пристигнува во клиниката за да им помогне на друштвото. Доктор Гордон случајно го забележува лекот хипноцил во нејзината торба. Следното утро, Ненси ги запознава некои од друштвото — месечарот Филип (Бредли Грег) и претерано агресивниот Кинкејд (Кен Сајгус). Земајќи ги работите на Кристен од нејзиниот дом, Ненси во својата соба наоѓа модел од „Елм стрит, бр. 1428“, и ја прогонуваат старите спомени за смртта на нејзината мајка и пријателите пред 6 години, кога била дете. Нил дознава сè за хипноцилот, експериментален психотропен лек што ги потиснува соништата.

Кристен заспива во психијатриската болница, а во сон повторно се наоѓа во страшната куќа на „Елм стрит“. Фреди (Роберт Инглунд) повторно ја напаѓа девојката, но некако Ненси се наоѓа во нејзиниот сон. Таа повторно се среќава со оној што е одговорен за смртта на нејзината мајка и пријателите. Фреди се обидува да ги убие, но тие успеваат да се разбудат навреме. Ненси учи за прекрасното чудо на Кристен — уште од детството, таа може да ги вовлече другите луѓе во нејзините соништа. За време на сесијата за психотерапија, Ненси ги среќава останатите тинејџери — тивкиот (вкочанет по психолошка траума) Џои (Родни Истман), смелата криминалка Тарин (Џенифер Рубин), Вил (Ира Хајден), врзан за инвалидска количка и шармантната Џенифер (Пенелопа Судроу).

Д-р Гордон ја поканува Ненси во ресторан. Тие подобро се запознаваат. Нил јасно покажува интерес за Ненси. Следната жртва на Фреди е Филип. Кругер му прави прошетка во сон, го води подалеку од луѓето и го фрла момчето низ прозорецот. Друштвото е шокирано. Ненси го поканува Нил да им даде на тинејџерите хипносил. Тој се согласува, но д-р Симс е против. Убиствата следуваат едноподруго: Џенифер умира, удирајќи ја главата во телевизор среде ноќ. На погребот, Нил разговара со таинствена калуѓерка од „Вест хилс“, сестра Марија Елена (Нан Мартин). Таа му вели дека „немирниот дух мора да биде закопан“, а потоа исчезнува. Ненси им кажува на Нил и тинејџерите за човекот во соништата; се вика Фреди Кругер. Пред многу години, нивните родители го изгореле манијакот жив. Сега тој се одмаздува, убивајќи ги нивните деца во сон. „Вие сте последните од децата од Елм стрит“. Тинејџерите заспиваат за време на сесијата за терапија. Во сон, секој добива магична моќ — тие стануваат воини на соништата. Вил може да оди и тој е вистински волшебник; Кинкејд поседува натчовечка сила; Кристен станува акробатка, а Тарин станува девојка со „фатален шарм“...

Фреди го зема Џои како заложник — момчето паѓа во кома. Нил и Ненси се отпуштени. Нил повторно ја среќава сестрата Марија Елена во напуштено крило на болницата. Од калуѓерката, тој ја учи историјата на појавата на Кругер во светот; излегува дека пред многу години, дури и пред војната, во овој оддел се чувале опасни криминалци, но еднаш еден од вработените по грешка бил заклучен тука — тоа била жена по име Аманда Кругер. Долго време затворениците ја криеле, а кога девојката била спасена, таа била бремена и едвај жива... И нејзиното дете подоцна пораснало и станало страшен дете-убиец. Се разјаснуваат и повеќе корисни детали: за да се стави крај на Фреди, неопходно е неговите посмртни останки да се закопаат во свет гроб. Ненси оди кај единствената личност која знае каде се скриени коските на Кругер. Но, таа не успева да открие ништо — нејзиниот татко г. Томпсон (Џон Саксон) не сака повторно да ги отвори старите рани. Нил успева да го убеди да помогне... Ненси и друштвото се групираат во сон за да завршат со Фреди еднаш засекогаш, а Нил и г. Томпсон пристигнуваат во стара депонија за автомобили во предградието на градот... Фреди со ентузијазам го прифаќа предизвикот на тинејџерите. Користејќи ги сите фантастични способности како господар на кошмарите, тој ги разделува пријателите, правејќи го секој свој кошмар. Така, тој успева да ги убие Вил и Тарин.

Нил и Томпсон ги наоѓаат посмртните останки на Кругер и се подготвуваат да ги закопаат според христијанските традиции. Преживеаните херои — Кинкејд, Кристен и Ненси — талкаат во сонот на Кристен додека не најдат премин кон старата котларница, каде што го наоѓаат Џои, врзан преку запалена јама и го спасуваат. Кристен и Кинкејд се караат со атентатор, но тој одеднаш исчезнува... Јагленисаниот скелет на Кругер оживува и ги напаѓа таткото на Нил и Ненси. Доналд Томпсон е убиен од остриот раб на железен лим. Нил Гордон ја крши раката и ја губи свеста. Ненси, Кристен, Кинкејд и Џои влегуваат во собата за огледала. Клон на Фреди Кругер се качува врз нив од секое огледало. Но, тогаш Џои ја спасува ситуацијата; го прави она што секогаш го правел во сон — прави продорен извик, од кој сите огледала се кршат и експлодираат.

Тинејџеририте се среќни, но одеднаш Ненси го гледа духот на нејзиниот татко. Тој одлучува да се извини на својата ќерка што не ѝ поверувал и не ја спасил нејзината мајка пред 6 години. Ненси трча кон него и го гушка со големи солзи... Но, одеднаш таа паѓа со рана во стомакот; нејзиниот татко се трансформира во Кругер и ја ранува во стомакот, а Ненси вреска од болка. Кристен трча на помош, а челичната врата во собата ја дели од Џои и Кинкејд. Кругер се впушта накај Кристен, ја соборува на подот и има намера да ја убие, но Ненси го фаќа за раката со сечила и ја втурнува ракавицата во неговиот стомак. Нил Гордон излегува од заборавот, слушајќи ги криците на Ненси од светот на соништата и со тешкотии ползи до коските на Фреди. Фрлајќи ги во јамата, тој кажува молитва и го започнува погребот, истурајќи света вода врз остатоците од манијакот. Во сонот на Кристен, Кругер е прободен од стотици струи на светлина, неговото лице се топи, а потоа убиецот, завиткан во место, исчезнува во силен сјај, експлодирајќи се во прашина. Кристен, Кинкејд и Џои трчаат накај Ненси која е пред умирање. Кристен, во солзи, ја заспива умирачката Ненси, која ја замолува да му каже на Нил дека го сака. Кристен ѝ го ветува ова, а потоа ги изговара негуваните зборови дека Ненси ќе остане среќен спомен и ќе живее вечно во спомените на Нил и друштвото.

Сите убиени се закопани. Вил, Тарин, Ненси и нејзиниот татко почиваат во мир на „Спрингвуд семетери“. Нил е многу вознемирен и одеднаш ја забележува сестрата Марија Елена како исчезнува зад споменикот на гробиштата. Откако ја следи, Нил го открива гробот: „Аманда Кругер, во името на Христос е сестра Марија Елена“, и сфаќа дека разговарал со духот на мајката на убиецот Фреди Кругер. Времето минува. Нил Гордон ја напушта работата како лекар и живее тивко во предградијата на градот. Ноќе, тој спие во мирен и здрав сон, за што сведочи куклата за добри соништа, стоејќи на главата на својот кревет. Но, на бирото е модел на куќата број 1428 од „Елм стрит“. Нил продолжува да спие, но одеднаш светла се палат во собите на вториот кат од куќата за играчки...

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Хедер Лангенкамп Ненси Томпсон
Роберт Инглунд Фред „Фреди“ Кругер
Патриша Аркет Кристен Паркер
Џенифер Рубин Тарин Вајт
Крег Васон д-р Нил Гордон
Присила Појнтер д-р Елизабета Симс
Џон Саксон Доналд „Дон“ Саксон
Родни Истман Џои Крусел
Дик Кавет Самиот
Жа Жа Габор Самата
Лари Фишбурн Макс Бејлс

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mitchell, Chris (August 10, 1992). „Shrewd marketing fuels Freddy promotion“. Variety. стр. 36.
 2. Предлошка:AFI film
 3. „A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987) The Numbers“. The Numbers. Посетено на October 1, 2018.
 4. „A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors“. Box Office Mojo (англиски). Посетено на 2021-08-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]