Кошмар на Елм стрит 2: Фредиевата одмазда

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Кошмар на Елм стрит 2: Фредиевата одмазда“
Плакат на филмот
РежисерЏек Шолдер
ПродуцентРоберт Шеј
СценаристДејвид Часкин
Главни улоги
 • Марк Патон
 • Ким Маерс
 • Роберт Растер
 • Клу Куагер
 • Хоуп Ланг
 • Роберт Инглунд
МузикаКристофер Јанг
Кинематографија
 • Жак Хајткин
 • Кристофер Тафти
Монтажа
 • Боб Брејди
 • Арлин Гарсон
Студио
ДистрибутерNew Line Cinema
Премиера1 ноември 1985 година
Времетраење87 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет3 милиони долари
Бруто заработка30 милиони долари (САД)
ПретходенКошмар на Елм стрит
СледенКошмар на Елм стрит 3: Воини на соништата

Кошмар на Елм стрит 2: Фредиевата одмазда (англиски: A Nightmare on Elm Street 2: Freddy's Revenge) — американски филм на ужасите од 1985 година, во режија на Џек Шолдер, втор филм во филмската серија „Кошмар на Елм стрит“ направен од компанијата „New Line Cinema“. Премиерата на филмот во САД била на 1 ноември 1985 година. Во Америка, филмот заработил 30 милиони долари, од кои 3 милиони долари само во првиот викенд.[1]

Главните ликови ги толкуваат Марк Патон, Ким Маерс и Роберт Раслер. Роберт Инглунд се вратил во улогата на убиецот Фреди Кругер, додека останатите ликови од претходниот филм се само споменуваат. Во споредба со претходниот дел, филмот добил значително лоши одзиви, но сепак заработил 30 милиони долари. Две години подоцна, било снимено многу поуспешно продолжение, наречено „Кошмар на Елм стрит 3: Воини на соништата“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот започнува со кошмарна сцена, која главниот јунак Џеси Волш (го глуми Марк Патон) ја гледа пред да се разбуди во својата соба со крици на ужас — училишниот автобус полека вози по улицата, застанува на секоја постојка и ги испушта учениците по училишниот ден. Но одеднаш тој ја зголемува брзината, а миг подоцна автобусот со Џеси и уште две девојки се балансира над бездната. И на возачкото седиште е злобен човек што носи капа, џемпер со црвено-зелени пруги и ракавица со сечила наместо прсти на десната рака. Пет години по настаните од првиот филм, ново семејство се вселува во куќата број 1428 на „Елм стрит“. Младиот Џеси Волш секој ден ја вози на училиште шармантната девојка Лиса Вебер (Ким Маерс). На училиште, Џеси има чудна врска со месниот насилник Рон Грејди (Роберт Раслер) — тие или се караат или се забавуваат. По тепачката, организирана за време на тренингот, тренерот Шнајдер (Маршал Бел) ги остава момците да ја издржат казната, правејќи склекови на спортскиот терен. Грејди му кажува на младиот човек зошто куќата на „Елм стрит“ не може да се продаде толку долго — според гласините, девојката што живеела таму пред него полудела откако го видела нејзиното момче, кое живеел спроти неа, како е убиен од некој манијак.

Во меѓувреме, Фреди Кругер (Роберт Инглунд) почнува да го прогонува Џеси во неговите кошмари — манијакот сака да најде начин да излезе од светот на соништата и да влезе во реалноста. Тој се обидува да го контролира момчето, постепено го зазема не само неговиот ум, туку и неговото тело. Додека чистат, Џеси и Лиса го наоѓаат дневникот на Ненси. Таа зборува за таинствен маж што ја прогонува во сон и се обидува да ја убие. Џеси мисли дека полудува, а Лиса се обидува да го убеди младичот дека сè што му се случува е само сон. Но момчето сфаќа дека неговите соништа се преполни со опасност и за оние околу него.

Во меѓувреме, односите на Џеси со неговиот татко се нескладни. Таинствено, миленичиња папагали избувнуваат пред целото семејство. Таткото го обвинува Џеси за она што се случило. И еден ден, точно среде ноќ, Џеси се наоѓа во местен геј-бар, каде што се среќава со тренерот Шнајдер. Тренерот го носи момчето на училиште. Таму, Џеси (маѓепсан од некоја непозната сила) го убива Шнајдер. Полицијата го наоѓа Џеси целосно гол среде пат, и го носи дома. Г. Волш е сигурен дека неговиот син е на дроги. Следното утро, кога Џеси пристигнува на училиште, дознава дека тренерот Шнајдер бил убиен од некој веднаш под училишниот туш. Лиса сака да му помогне на Џеси и го носи во котларницата каде што работел Кругер. Таа е сигурна дека нејзиниот пријател има еден вид предвидливост. Следната ноќ, младиот човек — маѓепсан со духот на манијакот — ќе ја убие својата сестра Анџела (Кристи Кларк), но Џеси успева да го спречи.

Младиот човек доаѓа на забавата на Лиса, но не зборува многу. Таа мисли дека неговото отуѓување е чудно, па зборува за тоа со нејзината пријателка Кери (Сидни Волш). Лиза одлучува да биде интимна со Џеси, но Фреди повторно демне наоколу... Џеси доаѓа кај Рон и бара да го следи додека спие, но Фреди успева да излезе од телото на момчето и да го убие Рон, а потоа се обидува да стигне и до Лиса. Џеси се обидува да се бори со Фреди, а потоа манијакот почнува да ги лови гостите на забавата — скоро целото средно училиште „Спрингвуд“ собрано покрај базенот. Откако завршува со крвопролевањето, Кругер исчезнува. Лиса сфаќа дека младиот човек е жив и мора да му помогне. Џеси е внатре во ова чудовиште, и тој сè уште може да се бори за своето спасение. Лиса знае каде да го побара Фреди, но главната работа е да поверува дека само стравот му дава сила на Фреди. Кога не останува надеж, може да помогне само вистинската љубов — еден на еден со страшно чудовиште, девојката го победува Кругер, а тој исчезнува, ослободувајќи го Џеси.

Следното утро, Џеси и неговите пријатели се во училишниот автобус. Отпрвин му се чини дека автобусот оди премногу брзо, потсетувајќи го на кошмар, но Лиса и Кери го смируваат, велејќи дека сè е готово. Меѓутоа, во овој момент, Кругер со сечилата на десната рака ги пробива градите на Кери, а автобусот ја губи контролата и исчезнува во пустината...

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Марк Патон Џеси Волш
Роберт Инглунд Фред „Фреди“ Кругер
Ким Маерс Лиса Вебер
Роберт Раслер Рон Грејди
Клу Гулагер Кен Волш
Хоуп Ланг Шерил Волш
Кристи Кларк Анџела Волш
Маршал Бел тренерот Шнајдер
Мелинда О. Фи г-ѓа Вебер
Том Мекфаден Еди Вебер
Сидни Волш Кери Хелман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fujishima, Kenji (January 14, 2016). „Revisiting all 8 of Freddy's nightmares, the richest of the slasher franchises“. The A.V. Club (англиски). Архивирано од изворникот 2017-03-14. Посетено на April 1, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]