Дневник (дневен весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дневник)
Прејди на: содржини, барај
Дневник
Dnevnik-naslovna.jpg
Насловна страница
Тип Дневен весник
Формат Б2
Сопственик Орка Холдинг
Уредник Дарко Јаневски
Основан 1996
Јазик Македонски
Седиште Скупи б.б Скопје
Тираж 45.000 (јануари 2007)
25.000 (август 2015)
Страница Online издание

Дневник“ е првиот приватен дневен весник во Република Македонија кој излезе на 20 март 1996 година. „Дневник“ главно обработува политички содржини. Основачи на весникот се Миле Јовановски, Бранко Ѓероски и Александар Дамовски. Кратко по појавувањето, „Дневник“ предизвика турбуленција на медиумската сцена со тоа што ја спушти цената на весникот од 30 тогашни денари на 5 денари. Ова предизвика и делумно финансиско пропаѓање на тогашните весници „Нова Македонија“ и „Вечер“.

„Дневник“ повеќе години по ред бил најтиражен весник во Македонија. Во март 2003 г. тиражот на весникот достигнал 100.000 примероци, што било најголем тираж во Република Македонија. Сите меѓународни мониторинзи извршени во тој период во врска со објективното и независно новинарство во Македонија, покажале дека „Дневник“ во тој дел бил убедливо на прво место. Во рамките на весникот излегуваат и прилозите „Антена“ (секој петок), „Викенд“ (секоја сабота) и „Огласи“ (секој вторник).

Друштвото со ограничена одговорност „Круг“ ДОО е издавач на „Дневник“. Од 1999 година сопственици на „Круг“, покрај Миле Јовановски, Бранислав Ѓероски и Александар Дамовски, се и Милорад Стојмановски, Злате Лозановски, Владимир Богоев, Бојан Кицуровски и американскиот инвестициски фонд СЕАФ. „Круг“ е основач на печатницата „ДЕ“, која го печати и весникот. Втор основач на „ДЕ“ е печатницата од Кочани „Европа '92“.

Генерални директори се д-р Срѓан Керим и Миле Јовановски, а извршен директор е Владимир Богоев. Долгогодишниот главен и одговорен уредник Бранко Героски во 2004 го напушти весникот и премина во „Време“. Потоа главен и одговорен уредник била Катерина Блажевска. Од јануари 2012 година сопственик на весникот е „Орка Холдинг“, а за главен уредник е назначен Дарко Јаневски.[1][2]

Веб-страницата на „Дневник“ е прва веб страница на пишан македонски медиум. Во просек дневно таа страница на Интернет ја посетуваат повеќе од 30.000 читатели, главно од Канада, САД, Австралија, Нов Зеланд и од западноевропските земји.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Орка Холдинг нов сопственик на Дневник, Утрински весник и Вест“
  2. „Дневник“: Импресум

Надворешни врски[уреди | уреди извор]