Утро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Утринска магла

Утрото е дел од денот за кој најчесто се смета дека е помеѓу полноќта или зората и пладнето.

Утрото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 9-10.
  2. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам). Београд: Paidea, 2007, стр. 211-212.