Дом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класичен пример за дом, две куќи (живеалишта) во едно типично градско предградие.

Дом е место на живеалиште или засолниште.[1] Тоа е најчесто местото каде некој поединец или семејство може да се одмора и да ги чува личните поседувања. Животните имаат свои домови исто така, живеејќи во дивината или во притомена средина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 'Home' - Definitions from Dictionary.com“. Dictionary.com. Посетено на 2008-05-08.